Gloger Zygmunt (1845 - 1910)
 
Zygmunt Gloger - odwiedził Puszczę Białowieską wraz z Henrykiem Sienkiewiczem w 1882r.
Artykuł:
Piotr Bajko
(Białostocczyzna 1987, nr 8)
Książka:"Białowieża"

 

Znany polski folklorysta, etnograf, historyk, archeolog, autor setek artykułów i wielu książek wśród których największym dziełem jest Encyklopedia Staropolska i niedokończona encyklopedia "Budownictwo drzewne i wyroby z drzewa w dawnej Polsce".

   Wiekszość życia Gloger spędził w majątku rodzinnym w Jeżewie (do dziś zachowały się ruiny browaru). Gloger był zapalonym wedrowcem, krajoznawcą i swoje podróże odbywał najczęściej po ziemiach obecnej południowej oraz wschodniej Polski i dawnej Litwy.

    W pracy "Dolinami rzek" opisał okolice Niemna, Wisły, Bugu i Biebrzy. W roku 1882 odwiedził z Henrykierm Sienkiewiczem Puszczę Białowieską, a efektem tej wycieczki było wydanie "Białowieża w Albumie" (1903), (w którym nawoływał ludzi kultury do zainteresowania sie Puszczą Białowieską) oraz umieszczenie haseł i ilustracji związanych z Puszczą w Encyklopedii Staropolskiej Budownictwie Drzewnym i innych publikacjach (w r. 1985 ukazała się w Warszawie powieść biograficzna Teresy Komorowskiej "Gloger"). (oprac.Janusz Korbel)

 

 

 

 

 

 

 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda