Drzewo stojące w lesie świeżym, mocno przekształconym przez człowieka, o pniu beczkowatym(obwód pnia na wys. piersi -760cm, wys. ok.30m (1991r.)).Drzewo ma stosunkowo niewielką koronę, z małymi konarami, i mocno zniekształcony u podstawy pień - prawdopodobnie przez grzyba (ozorka gębowego?).
Drzewo ze znanych mi z terenu Puszczy Białowieskiej dębów szypułkowych ma największy obwód pnia (jednako o wiele poteżniejszym drzewem jest ciąglę żywy - "Dąb Maciek"). Szczególnie mocno jest on rozrośnięty u podstawy , pokryty nieregularną korą. Potem stosunkowo szybko pień się zwęża i jego kolumna nie robi takiego wrażenia jak kolumna pnia innych białowieskich olbrzymów. Dąb usechł w 1992 lub 1993 roku. Pierwszy raz usłyszałem o nim 1985 roku i postanowiłem się do niego wybrać. Odnalazłem go bez trudu w białowieskim mateczniku. Drzewo było w dobrej kondycji - wszystkie konary w koronie pokryte były liśćmi. Podobnie żywotność drzewa prezentowała się w 1987. Ale już 1991 roku drzewo było bliskie uschnięcia. W koronie tylko jeden z głównych konarów pokryty był rzadko liścmi.
Dąb ten zostało odnaleziony przez wielkiego miłosnika puszczy Pana Jacka Wysmułka i to on go zgłosił do rejestru drzew pomnikowych pod koniec lat 70-tych. Przez wiele lat na własny użytek nazywałem ten dąb "Beczka" i tą nazwę postanowiłem zachować, gdyż myślę, że wygląd pnia u jego nasady tego drzewa wielu oglądającym skojarzyłby się z beczką(oprac. Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)
HASŁA POWIĄZANE:
Najpotężniejsze dęby(Puszcza Bialowieska)
ARTYKUŁY:
"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2007)
"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2008)
LINKI:
Strona internetowa - "Dęby z Puszczy Białowieskiej"