Drzewo rosnące w lesie wilgotnym o olbrzymich konarach w koronie i potężnym pniu – lekko beczkowatym u podstawy(obwód pnia na wys. piersi -717cm (2011r.)). Od roku 2005 obwód pnia zwiększył sie o 7cm. Dąb o największym obwodzie pnia w zagospodarowanej części Puszczy Białowieskiej, pod tym względem ustępuje tylko "Dębowi Mąckowi" rosnącemu w Białowieskim Parku Narodowym. Wysokość dębu - 37.6 m, kolumna pnia do pierwszej gałęzi 11-12m. Koronę jak na dąb białowieski ma bardzo rozłożystą, złożoną z potężnych konarów.
Byłem przy tym dębie po raz pierwszy w 1988 roku i pamiętam, że już wtedy zrobił na mnie duże wrażenie. Pomiar obwodu pnia na wys. 130 cm dał wtedy wynik ok.670cm(wtedy być może ustępował obwodem dziś już martwemu dębowi z oddz.640) . Odwiedzałem go regularnie co kilka lat i muszę przyznać, że żywotność drzewa przez ostatnie 20-lat praktycznie się nie zmieniła. Drzewo nadal jest w bardzo dobrej kondycji. Chyba w najlepszej spośród wszystkich dębów Puszczy o obwodzie pnia przekraczającym 6 metrów.
Zgłoszony pod koniec lat 70-tych do rejestru drzewo pomnikowych przez wielkiego miłośnika Puszczy Białowieskiej Jacka Wysmułka. Nadano mu w rejestrze pomników przyrody numer 476. Mając na uwadze zasługi Pana Jacka dla ochrony puszczańskich dębów postanowiłem mu nadać nazwę "Dąb Jacka Wysmułka". Wcześniej to drzewo funkcjonowało w moich notatkach pod żartobliwą nazwą: "Wielki Mamamuszi"- wziętą z komedii Moliera "Mieszczanin szlachcicem". Niedaleko od niego rośnie kilka innych potężnych dębów (m.in. „Dąb obrońców Doliny Rospudy” ). (oprac. Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)
HASŁA POWIĄZANE:
Najpotężniejsze dęby(Puszcza Bialowieska)
ARTYKUŁY:
"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2007)
"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2008)
LINKI: