Dąb Prof. Janusza Falińskiego


"Dąb prof. Falińskiego" i jego efektowna dolna partia pnia z olbrzymimi napływami korzeniowymi (2005r.)
obwód pnia na wys.130cm (2008r.)
610cm
wysokość drzewa
34-38m
wykiełkowało XVIIw.
Najpotężniejsze dęby (Puszcza Białowieska)

Jeden z moich ulubiony dębów, rosnących w lesie wilgotnym o pięknym osadzeniu pnia w ziemi i potężnej koronie. (obwód pnia na wys. piersi - 610cm (2008r.),wysokość drzewa 34-38m). Szczególnie efektowne u tego dębu jest osadzenie pnia w gruncie - olbrzymie napływy korzeniowe dodatkowo zwiększają wrażenie ogromu tego drzewa. Zwłaszcza, że dąb stoi na brzegu niecki, która odkrywa dużą część podziemnych partii pnia.

Po raz pierwszy byłem przy tym dębie w 2000 roku.    Trafiłem na niego przez przypadek maszerując przez ten fragment Puszczy. Nie miałem wtedy żadnego przyrządu do mierzenia obwodu pnia ,ale już wtedy wiedziałem , że jest to ogromny dąb. Po raz pierwszy zmierzyłem go dopiero w 2005 roku i pomiar dał wynik:605 cm. Jednak muszę przyznąc, że obwód pnia tego drzewo jest bardzo trudny do pomiaru z racji dużych różnic w wysokości gruntu u jego podstawy. Wystarczy, że wspomnę, iż obwód mierzony na wysokości piersi osoby stojące w niecce u podstawy dębu wynosi 660cm. Ja podaję obwód mierzony na wys. piersi osoby stojącej w najwyższym punkcie u podstawy pnia (610cm).

   Dąb nosi imię wybitnego botanika - niezwykle zasłużonego dla Puszczy Białowieskiej - profesora Janusza Falińskiego . Nazwę drzewu nadałem w 2006 roku, w dwa lata po śmierci profesora. Drzewo zostało wpisane do rejestru drzew pomnikowych dopiero na pocz. lat 90-tych i figuruje w nim pod numerem 836. Żywotność drzewa, jak na jego rozmiary, bardzo dobra. Wydaję mi się, że z racji potężnego aparatu asymilacyjnego w postaci potężnej korony pokrytej dość gęsto liśćmi i żyznego siedliska ,w którym to drzewo rośnie powinno ono dość szybko przyrastać. Z grubsza wiek dębu można szacować na 350-400 lat.

   W sąsiedztwie rośnie jeszcze kilka dębów o wymiarach pomnikowych (m.in. potężny bezimienny dąb o obwodzie 586cm (2008r.) i wys.33-35m). (oprac. Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak