Sosna przy Drodze Sierchanowskiej (Białowieski Park Narodowy)


Wdzięcznie wyglądający pień sosneki - widok  od zachodu (2009r.)
obwód pnia na wys.130cm. (2008r.) 344cm
wysokość drzewa ok.30m
wykiełkowało XVIIIw.
 

Przepiękna sosna i przepiękne miejsce. Drzewo stoi na granicy boru świerkowo-sosnowego ,z którego podczas ostatniej gradacji kornika praktycznie całkowicie wypadł świerk a ok. 250-letniego boru sosnowego.

    Drzewo wygląda wspaniale – ma potężny pień o obwodzie na wys. piersi -344cm i ładna zwartą koronę. Szacunkowo wysokość drzewa ponad 30 metrów. Pierwszy raz stanąłem po tym drzewem w 2008 roku – właśnie wtedy wracałem z "Dębowego lasu"(największego skupiska dębów o wymiarach pomnikowych w północnej części BPN) - i muszę przyznać, że zrobiło na mnie naprawdę duże wrażenie.

   Tuż Obok  rośnie jeszcze jedna sosna o obwodzie przekraczającym 300cm. Trudno jest jednoznacznie określić wiek tej sosny, ale ostrożnie szacując można przyjąć, że ma ok.250-300 lat. Fajnie jakby jeszcze trochę pociągnęła. Trzymam kciuki za to drzewo, a jest szansa biorąc pod uwagę jego obecną żywotność, że sosna może jeszcze pociągnąć w Naszej Białowieskiej Kniej co najmniej 50 latek!

 

 

 

ARTYKUŁY:

"Sosny niebotyczne" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 2/2008)

"Sosny niebotyczne" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 3/2008)

Najsłuszniejsze drzewo – historia sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) w Puszczy Białowieskiej do końca XVIII stulecia (Tomasz Samojlik)

 

LINK:

Strona internetowa - "Drzewa Białowieskiego Parku Narodowego"

 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda