Trwała kolejna sucha wiosna. Od tygodni żar lał się z nieba, schły łąki, ogrody, nie wschodziły posadzone kartofle, marniały zboża. Las trzeszczał – pod nogami chrzęściły suche krzewinki , ani śladu wody w olsach i rowach.
I wtedy pomyśleliśmy o modlitwie o deszcz. Od wieków żywa była w Polsce tradycja procesji, w czasie których kapłani święcili pola, łąki, uprawy – modląc się z wiernymi o słońce i deszcz – o pogodę zapewniającą dobre plony.
Mieszkaliśmy drugi rok w Olchówce – i w okresie Bożego Narodzenia przyjmowaliśmy w naszym domu kolejno – katolickiego księdza przychodzącego po kolędzie, a dwa tygodnie później batiuszkę odwiedzającego nas z matuszką i grupą kobiet pięknie śpiewających prawosławne kolędy.
I wtedy właśnie zaczęliśmy z księżmi obu wyznań – rozmawiać o przywróceniu tradycji święcenia pól , zagród, domostw. Tak narodził się pomysł Święta Wsi Olchówka .
Ustalono termin dostosowany do kalendarza świąt i uroczystości parafialnych zarówno katolickich jak i prawosławnych . Została nim pierwsza niedziela czerwca.
Pierwsza procesja prowadzona przez batiuszkę Aleksandra Surela z parafii prawosławnej
w Narewce i proboszcza parafii rzymsko – katolickiej w Narewce - księdza Wojciecha Kraśnickiego , przeszła przez Olchówkę w pierwszą niedzielę czerwca 2004 r. Mieszkańcy ustawili cztery ołtarze – jeden na początku wsi, dwa w środku - i ostatni na końcu wioski. Wśród kilku ostatnich domów w Olchówce - dwa zamieszkałe są przez katolików .W jednej z tych rodzin mąż jest katolikiem , żona - prawosławna.
Dlatego na ostatnim ołtarzu stały obok siebie : dwa krzyże katolicki i prawosławny a w pomiędzy nimi ikona Bożej Materii.
W następnym - 2005 roku – mieszkańcy Olchówki postawili na końcu wsi dwa stojące obok siebie dębowe krzyże – katolicki i prawosławny - zespolone jednym, wspólnym ramieniem.
Biegnie na nim napis – ISOS CHRISTOS
Zaprojektował go Tadeusz Krzyżański – krakowianin, który przeniósł się do Olchówki, powodowany wyłącznie sentymentem do urody tej ziemi i ludzi tu mieszkających.
Drewno na krzyże sprezentowało Olchówce Nadleśnictwo Browsk.
Miejscowi gospodarze własną pracą i trudem – przemienili puszczańskie dęby w krzyże.
I tak od 5 lat w pierwszą czerwcową niedzielę wśród świętych obrazów i chorągwi – płynie przez Olchówkę procesja koncelebrowana przez duchownych prawosławnych i katolickich z obu parafii w Narewce. Mieszają się słowa modlitw i nuty pieśni , kapłani nie żałują wody święconej – obficie kropiąc głowy wiernych , domy, zagrody , pola, sady….
A po procesji – mieszkańcy wsi , ich rodziny, zaproszeni goście spotykają się przy biesiadnym stole w budynku starej szkoły – ucztują i śpiewają do białego rana. (oprac. Barbara Babińska-Krzyżańska)