Strażnik Podcerkwy (Dąb)Drzewo o potężnym pniu i koronie, którą tworzą dwa duże konary. Wysokość drzewa ok. 30m, obwód pnia na wys. piersi – 555cm (2007r.) Szczególny efektowny u tego dębu jest potężny pień ładnie osadzony w gruncie. Kiedyś korona składała się z trzech konarów, ale przed kilkudziesięciu laty jeden z nich odłamał się i spoczywa do dziś u podstawy drzew. Aparat asymilacyjny dębu niewielki i w związku z tym drzewo nieco wolniej przyrasta niż dęby posiadające potężną, rozłożystą koronę.

   Dąb wspominany w książce prof. Janusz Falińskiego „Park Narodowy w Puszczy Białowieskiej” Podawany obwód drzewa w tej pozycji książkowej to 510 cm (lata 50-te lub pocz. 60-tych). Drzewo zgłoszone do wojewódzkiego rejestru drzew pomnikowych pod koniec lat 50-tych , otrzymało numer rejestracyjny 156. W nazwie drzewo połączyłem z pobliskim uroczyskiem Podcerkwa nadając mu nazwę „Strażnik Podcerkwy”.

    Pierwszy raz przy tym dębie byłem w 1988 roku i muszę przyznać, że od tamtego czasu żywotność drzewa tylko trochę się pogorszyła. Może obecnie drzewo nie jest w rewelacyjnej kondycji, ale trzyma się jeszcze całkiem przyzwoicie. Szacunkowy wiek drzewa – 450-500 lat. (oprac.Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)

 

 

ARTYKUŁY:

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2007)

"Pierwszy w dostojności między drzewami" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 1/2008)

LINKI:

Strona internetowa - "Dęby z Puszczy Białowieskiej"

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda