Grab Butelka (Nieznanowo)
 Oryginalny wygląd pnia - widok od południa (2009r.)
obwód pnia
 na wys. 130cm (2009r.)
375cm
obwód pnia
na wys. ponad dolnym zgrubieniem(2009r.)
275cm
obwód pnia u podstawy 470cm
wysokość drzewa ok.20m
wykiełkował XIXw.

Najsłynniejszy grab Puszczy Białowieskiej o fantazyjnym kształcie pnia przypominającym nieco

butelkę, rosnący w uroczysku "Nieznanowo" – taki fikuśny i nad wyraz fajowy grab. Drzewo jest pokazane na jednym ze zdjęć prezentowanych w książce prof.J.B. Falińskiego "Zielone grądy i czarne bory Białowieży"(1977).

   Pierwszy raz byłem przy nim w 1984 roku , i choć wtedy jeszcze nie znałem książki profesora J.B.Falińskiego i zdjęć Pana Hereźniak, to jednak zwróciłem uwagę na ciekawy kształt pnia tego drzewa. Koronę , jak na graba, drzewo ma sporą.

   Żywotność drzewa całkiem przyzwoita i nie znosi się ,aby w najbliższym czasie drzewko miało nas opuścić – tzn. „wybrać tam skąd nikt nie wraca”. Czyli jeszcze trochę pociągnie, bo listki obficie jego koronę zdobią, ale naturalnie niczego na tym ziemskim padole nie możemy być do końca pewni – także, a może przede wszystkim, właśnie tego!! !

    Przez pewien czas wisiała na nim tabliczka z napisem: „Pomnik Przyrody prawem chroniony”, ale przed kilku laty została ona z drzewka zdjęta. Jak udało mi się ustalić drzewko nigdy nie było pomnikiem przyrody , więc tabliczka trafiła na nie najwyraźniej przez przypadek, choć nadal jest ogrodzone – podobnie jak pomniki przyrody – dość wysokim płotkiem - co nam nawiedźeńcom drzewnym nieco utrudnia dokonywanie jego pomiarów, a i na zdjęciu, jako obcy naturalnemu puszczańskiemu krajobrazowi, taki płotek stanowi jednak pewien zgrzyt optyczny! Ale się nie czepiam – najwyraźniej twórcy płotka uważali, że sensowne jest takim płotkiem drzewko ogrodzić – widać poczucie estetyki wśród ludzi bywa różne – pewnie zależy od diety, nastroju danej chwili, a i pora dnia czy faza Księżyca może tu nie być bez znaczenia!

   Grab rośnie w towarzystwie wielu potężnych dębów - całkiem blisko niego rośnie najpotężniejszy dąb tego uroczyska legendarny "Król Nieznanowa" (obw.608cm, wys.38m) i kilka innych sporych dębów (oprac.Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)

 

 

 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda