Sosna bartna przy Drodze Objazdowej (Białowieski Park Narodowy)


Dolna partia pnia z opartym o nią śniotem
- pień jeszcze pokryty korą  (2002r.)
obwód pnia na wys.130cm (pień cześciowo bez kory) (2009r.)
295cm
szacunkowy obwód pnia, kiedy drzewo jeszcze żyło 315-330cm
wysokość drzewa 25-30m
wykiełkowało XVIIIw.
zamarło lata 90-te XXw.

Jedna z najsłynniejszych sosen bartnych Białowieskiego Parku Narodowego rosnąca przy "Drodze Objazdowej".

   Drzewo uschło w latach 90-tych i dziś powoli traci korę. Pod sosną oparty o jej pień stoi śniot - ale nie ma pewności czy faktycznie pochodzi on z tej sosny. To co może wskazywać, że jednak pochodzi z innej sosny to to, że barć na tej sośnie jest w dużym stopniu zarośnięta przez sporą narośl, która nie pozwoliłaby na jego utrzymanie się u wlotu barci. Chyba, że śniot przez wiele lat zawieszony był na hwozdownii.

W książce, napisanej w latach 30-tych XX w., "Ślady dawnego bartnictwa na terenie Białowieskiego Parku Narodowego" prof.J.Karpiński wspomina o niej jako o drzewie żywym, z dwoma barciami śniotowymi:"Sosna: pierśnica 90cm, wysokość 31m. Wierzchołe nieobcięty. Drzewo żyjące, całe. Dolna barć na wysokości 6,2m, wykończona. Ciosno w kształcie małego krzyżyka na wysokości 1,8m. Niżej wycięte cyfry 1860 r., 3 metry powyżej pierwszej - druga barć, całkowicie zarośnięta. Otwory bartne od południa. Drzewo pochylone również na południe. "Klucze" przy dolnej barci zarośnięte do połowy. Śniot wisi na hwozdowni,  płaszki brak. dodatkowego "oka" nie ma."

  Z wiadomych względu ciosno i data nie zachowały się do dziś.

   Obwód drzewa przed utratą kory to:315-325cm. Według mnie, wbrew temu co pisze prof. J.Karpiński ,sosna ma ścięty przez bartnika czubek - zabieg ten mia chronić sosnę przed wywróceniem się pod wpływem działnia silnego wiatru. (oprac.Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)

 

 

ARTYKUŁY:

"Sosny niebotyczne" cz.I Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 2/2008)

"Sosny niebotyczne" cz.II Wojciech Adamowski ("Matecznik Białowieski" 3/2008)

Najsłuszniejsze drzewo – historia sosny zwyczajnej (Pinus sylvestris L.) w Puszczy Białowieskiej do końca XVIII stulecia (Tomasz Samojlik)

 

LINK:

Strona internetowa - "Drzewa Białowieskiego Parku Narodowego"

 

Galeria

Copyright © 2024 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej,
Agnieszka Aleksiejczuk, Tomasz Niechoda