Drzewo rosnące w okolicach drogi „Drogi Objazdowej” o rozłożystej koronie i ładnym dość strzelistym pniu, mocno porośniętym mchami. Pień drzewa lekko wygięty, ale strzała pnia dobrze oczyszczona.
Drzewo pojawia się na jednym ze zdjęć w albumie Janusz Korbela "Puszcza Białowieska czarno na białym". U podstawy pnia leży kilka konarów, które drzewo utraciło w ostatnich dekadach. Prawdopodobnie klon zwyczajnych o największym obwodzie pnia - 413cm (2010.) nie tylko w Białowieskim Parku Narodowym, ale i na terenie całej Puszczy Białowieskiej. Wysokość drzewa 35.2m. Pod wzglem obwodu pnia drzew przewyższa inne znane klony zwyczajne rosnące na ternie rezerwatu ścisłego o ok. 30cm. W znanej mi literaturze nikt nigdzie nie wspomina o grubszym drzewie tego gatunku rosnącym na terenie Puszczy Białowieskiej.
Drzewo rośnie w sąsiedztwie potężnych dębów (dwa mają ok. 580cm obwodu) i jesionów (ok.400cm). Drzewo jest w niezłej kondycji i nie zanosi się, żeby w najbliższych latach miało uschnąć. W ogóle w tym miejscu las jest bardzo malowniczy i szczególnie pięknie wygląda na wiosnę (oprac.Tomasz Niechoda, zuberek1969@wp.pl)
LINKI:
Ciekawie wyglądający pień klonu - widok od wschodu (2007r.)
obwód pnia na wys.130cm (2010r.)
413cm
wysokość drzewa
35,2m
wykiełkował
XVIIIw.
Strona internetowa -"Drzewa z Białowieskiego Parku Narodowego"