Bondówka (leśniczówka i uroczysko)


Leśniczówka bondówka

 Dawna leśniczówka w Puszczy Białowieskiej (oddz. 367 A), położona przy drodze z Teremisek do Pogorzelec, po jej lewej stronie. Wybudowana została na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku przez nieistniejące już Nadleśnictwo Zwierzyniec. Ponieważ wiadomo było, że zamieszka w niej leśniczy Leśnictwa Pogorzelce – Włodzimierz Bonda (1939-2002), budowniczowie utworzyli nazwę leśniczówki od jego nazwiska. Leśniczy mieszkał tutaj w połowie lat sześćdziesiątych, ale dość krótko – przeniósł się do swojej rodzinnej Białowieży.

Z biegiem lat nazwą leśniczówki zaczęto nazywać teren wokół niej, w ten sposób powstało nowe uroczysko – Bondówka. Zaznaczane jest ono na wydawanych współcześnie mapach turystycznych.

Obecnie dawna leśniczówka wraz z towarzyszącą jej zabudową gospodarczą znajduje się w prywatnym posiadaniu. Właściciele tej leśnej osady prowadzą gospodarstwo agroturystyczne, ze stadniną koni, które nazwali „Orlik”. Należy tylko żałować, że nie uhonorowali pierwotnej nazwy, która jest zdecydowanie bardziej „nośna”. (Oprac. Piotr Bajko)

Galeria

Copyright © 2008 - Encyklopedia Puszczy Białowieskiej, webmaster Stanisław Matlak